Drukarki 3D do domu

Drukarki 3D do domu obecnie mają opinię przede wszystkim zabawnych eksperymentów dla osób, które dobrze znają się na informatyce. Nie musi tak jednak być i specjaliści z dziedziny wskazują, że z czasem sytuacja diametralnie się zmieni. Być może za kilkadziesiąt lat drukarka 3D do domu będzie tak powszechna, jak obecnie zwykłe drukarki laserowe i atramentowe.

Jedno jest pewne – drukarki 3D do domu to bardzo ciekawe zagadnienie. Jego wykorzystanie okazuje się niezwykle przydatne, a sama obsługa nie tak trudna, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Zachęcamy, by choć raz tego spróbować, lecz nim to zrobicie, koniecznie zapoznajcie się z naszym poradnikiem. Podpowiadamy w nim, czym są drukarki 3D do domu, jak je wykorzystać i o czym pamiętać. Zapraszamy.

Czym są drukarki 3D do domu?

Pewnie większość Czytelników, którzy do nas trafiają, miała już do czynienia z tym pojęciem. Mimo to, dla rozwiania wątpliwości, chcielibyśmy krótko przedstawić Wam, czym właściwie są drukarki 3D do domu. Okazuje się, że to stosunkowo nowa technologia, prężnie rozwijająca się przez ostatnie kilkanaście lat. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że pozwala zrobić coś z niczego. Przy tym pod pojęciem „nic” kryje się materiał termoplastyczny lub żywica światłoutwardzalna, a także projekt.

To właśnie te dwie rzeczy, w połączeniu z drukarką 3D desktopową, stanowią przepis na udany druk 3D w domu. Urządzenie nakłada wybrany przez nas materiał warstwa po warstwie, zgodnie z kształtem, który umieściliśmy w projekcie. Chociaż podczas drukowania przedmiot jest miękki, z czasem wysycha lub utrwala się pod wpływem lasera czy promieni UV, stając się zupełnie praktycznym, plastikowym lub innym przedmiotem.

Drukarki 3D do domu
Drukarki 3D do domu / Gdzie kupić? Jaka cena i opinie?

Drukarki 3D do domu

By uskuteczniać druk 3D, potrzebna nam będzie desktopowa drukarka 3D do domu. To urządzenie nieco większe od zwykłej drukarki do papieru – przede wszystkim wyższe. Podłączamy je do prądu i do komputera. Możemy się spotkać z drukarką wykorzystującą filamenty, czyli termoplasty – posiada ona nagrzewającą się głowicę, która przetapia filament i nanosi go na stół roboczy, a później także na poprzednie warstwy druku. Na rynku są także drukarki na żywicę światłoutwardzalną, wykorzystujące do drukowania promienie UV lub laser. Są one jednak znacznie mniej popularne i dają węższe spektrum możliwości, dlatego my rekomendujemy ten pierwszy typ.

Drukarki 3D do domu a filamenty

By używać drukarki 3D do domu, potrzebujemy odpowiedniego tworzywa. Jak już mówiliśmy, dużo popularniejsze są drukarki wykorzystujące materiały topiące się pod wpływem wysokiej temperatury, właśnie dlatego to nimi przede wszystkim się zajmiemy. W takiej drukarce umieszcza się tak zwany filament w postaci cienkiej żyłki nawiniętej na szpulę. Głowica pobiera tę żyłkę i przetapia ją, nakładając na kształt pożądanego projektu.

Na rynku znajdziemy różne rodzaje filamentów do drukarek 3D do domu. Pojawia się zatem pytanie – jaki wybrać? Pierwsza zmienna, którą trzeba wziąć pod uwagę, to możliwości naszej drukarki. Każdy termoplast posiada określone warunki – temperaturę głowicy i stołu – optymalne dla jego wykorzystania. Druga sprawa to przedmiot, który chcemy wykonać. Na rynku znajdziemy filamenty twarde i miękkie, rozciągliwe, odporne na temperaturę czy smary, ozdobne, świecące w ciemności i wiele innych. Musimy odpowiednio dobrać je do projektu, by uzyskać jak najlepszy efekt.

Jakie drukarki 3D do domu są najlepsze?

Najlepsze drukarki 3D do domu wcale nie muszą być drogie. Żeby je wskazać, musimy najpierw jasno określić swoje potrzeby w tym zakresie. Dla części z nas priorytetem będzie, by urządzenie było ciche i nie zajmowało wiele miejsca, inni natomiast wolą drukować spore formy i pochwalić się szerokim wachlarzem możliwości. Rynek drukarek 3D do domu dla każdego przygotował coś dobrego.

Drukarka 3d do domu
Drukarka 3d do domu

Zalety drukarek 3D do domu

Nawet najprostsze drukarki 3D do domu pozwalają stworzyć wiele przydatnych przedmiotów codziennego użytku tanim kosztem. Możemy je zaprojektować na wymiar, mamy dużą dowolność w zakresie używanych materiałów. Nie musimy się martwić o dostępność elementu w sklepie. Co więcej, często wybranego modelu nie musimy projektować samodzielnie, lecz zdobyć projekt z darmowej strony lub go kupić.

To jeszcze nie wszystko. Drukarki 3D do domu zapewniają mnóstwo frajdy. Zwłaszcza na początku nie będziemy mogli oderwać oczu od powstającego wewnątrz przedmiotu. Tworzenie zabawnych gadżetów czy wybranych form może być niezwykle ciekawe, a projektowanie w programie do modelowania 3D tak nas wciągnie, że ani się obejrzymy, a minie kilka godzin. Drukarka 3D do domu pozwala na rozwój naszych umiejętności, pozwala rozwinąć myślenie przestrzenne i planowanie, co może zaowocować w nauce i w pracy. To jeszcze nie wszystko – możemy dorobić do pensji, drukując drobne przedmioty na zamówienie znajomych lub sąsiadów.

Ograniczenia drukarek 3D do domu

Ktoś kiedyś powiedział, że drukarki 3D do domu nie są dla każdego. Miał dużo racji. Przede wszystkim, darujmy je sobie, jeśli nie potrafimy majsterkować. Najczęściej przychodzą do nas w zestawie do samodzielnego złożenia. Będą wymagały umiejętnej instalacji, która trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin. To nie wszystko – często fabrycznie drukarki 3D do domu niepozbawione są wad, których musimy się pozbyć po zakupie, przekopując kolejne fora w poszukiwaniu porad.

Inne ograniczenia związane z drukarkami 3D do domu to zapach topiących się filamentów i ich opary, a także dźwięk wydawany przez urządzenie. Mogą być one uciążliwe, a na dłuższą metę szkodliwe. Tymczasem drukowanie trwa nawet wiele godzin! Dlatego nie porywajmy się z motyką na słońce i nie kupujmy desktopowej drukarki 3D, jeśli nie jesteśmy w stanie wygospodarować miejsca w pomieszczeniu, w którym nie będzie ona przeszkadzać domownikom.

Zastosowania drukarki 3D do domu

Jak można wykorzystać drukarki 3D do domu? Pomysłów jest mnóstwo! My polecamy zacząć od drobnych projektów codziennego użytku, na przykład nakrętek do butelek, uchwytów czy pudełek. Z czasem, gdy nabierzemy wprawy, możemy sięgnąć po bardziej skomplikowane formy. Mamy tu na myśli na przykład wazony, osłony na lampy, figurki, ozdoby, elementy sprzętu sportowego i wiele innych.

Cena drukarki 3D do domu

Ile kosztują drukarki 3D do domu? Cena zależy od wielu czynników. Najtańsze urządzenia kupimy już za około 1000 zł i to dobry sposób, by zobaczyć, z czym to się je. Droższe sprzęty nie wymagają tylu modyfikacji i są bardziej precyzyjne, ale kosztują nawet do 5000 zł.

Jaka domowa drukarka 3d
Jaka domowa drukarka 3d

Drukarki 3D do domu – opinie

Jesteśmy ciekawi, czy macie już jakieś doświadczenia z drukarkami 3D do domu. Może używaliście takiej u siebie, albo widzieliście u znajomych? Jak się sprawowała i co na niej drukowaliście? Czu hałas Wam bardzo przeszkadzał? Czekamy na Wasze opinie o drukarkach 3D do domu. Możecie też opiniować modele drukarki 3D w sklepie, który ostatnio odwiedziliście i gdzie dokonaliście zakupu.

Drukarki 3D do domu / Ranking najlepszych

A może trafiliście do nas, bo dopiero planujecie zakup? W takim razie świetnie się składa! Przygotowaliśmy dla Was ranking najlepszych drukarek 3D do domu. Znajdziecie w nim sprawdzone propozycje, cieszące się dobrą opinią użytkowników.