Elektryczny pistolet do malowania ścian

Elektryczny pistolet do malowania ścian to niewielki gadżet, który jest niezwykle przydatny podczas remontów. Dzięki niemu każda farba, na każdej ścianie będzie idealnie nałożona, a samo malowanie zajmie nam połowę mniej czasu, niż zwykłym pędzlem. Takie urządzenie z pewnością posłuży nam na nie jeden remont.

Zapewne zastanawiacie się, jak działa elektryczny pistolet do malowania ścian? Czym się kierować przy jego wyborze? Gdzie można taki gadżet zakupić? Jeśli nie znacie odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do przeczytania naszego poniższego poradnika i nie zapomnijcie zajrzeć do rankingu najlepszych!

Jak działa elektryczny pistolet do malowania ścian?

Elektryczny pistolet do malowania ścian polega na tym, że malujemy ściany poprzez rozpylanie czyli natryskiwanie farby na powierzchnię ściany. Farba znajduje się w specjalnym zbiorniczku i jest uwalniana pod wpływem stężonego powietrza przez małe otworki w dyszy urządzenia.

Elektryczny pistolet do malowania ścian
Elektryczny pistolet do malowania ścian / ranking, cena, opinie

Jak jest zbudowany elektryczny pistolet do malowania ścian?

Elektryczny pistolet do malowania ścian składa się z dyszy, która rozpyla naszą farbę, poprzez małe otworki. Dysza ma też osłonkę, która nie pozwala, aby farba się rozbryzgała na wszystkie strony. Do tego mamy regulator ciśnienia, spust do natrysku i zbiorniczek na farbę. W niektórych modelach, o czym warto wspomnieć, są wymienne dysze, które można dostosować, aby natrysk był pionowy, poziomy oraz jako wąski pas.

Sprawdź: Nawozy dolistne

Jaki elektryczny pistolet do malowania ścian wybrać i kupić?

Aby wybrać dla siebie jak najlepszy elektryczny pistolet do malowania ścian, powinniśmy najpierw przeanalizować, do czego będziemy go używać oraz jakich elementów potrzebujemy. Wtedy warto dokładnie sprawdzić, co oferują różne modele. Oto kilka istotnych czynników.

  • ciśnienie – sprawdźmy, z jaką mocą farba jest rozpylana,
  • wydajność – określa nam ile litrów farby zostanie rozpylone w czasie jednej minuty,
  • zbiornik na farbę – warto sprawdzić jaki on jest i gdzie został umieszczony. Najlepiej, gdy jest on na górze, wtedy farba naturalnie spływa do dyszy,
  • dysza – powinna mieć niezbyt duże otwory, aby farba nadmiernie się nie rozpylała. To mogłoby doprowadzić do powstania zacieków.

Jaka farba do elektrycznego pistoletu do malowania ścian?

Oto ważne pytanie, o którym nie możemy zapomnieć. Tak na prawdę możemy użyć taką farbę, jaki kolor nam się podoba i producent nie ma tu żadnego znaczenia. Pamiętajmy jednak, że im gęstsza ona będzie, tym trudniej będzie nam malować. Dlatego warto najpierw ją rozcieńczyć do odpowiedniej lepkości. Taka, jaka jest wymagana przez producenta. Pamiętajmy jednak, że farba nie może być zbyt rzadka, gdyż wtedy powstaną zacieki.

Oto kilku znanych producentów farb: malowanie tradycyjne to Bulux, Śnieżka, Dekoral, Nobiles czy Beckers, jednak można też użyć farby, które są przeznaczone wyłącznie do malowania metodą natryskową – Tikkurila. Cena takich farb to od 10 do 20 zł za litr.

Jak używać elektrycznego pistoletu do malowania ścian?

Jeśli malujemy pomieszczenie, w którym są już jakieś meble i elementy należy najpierw zabezpieczyć je przed farbą. W instrukcji pistoletu lub na opakowaniu farby powinna być informacja, jak tą farbę przygotować. Aby można ją było estetycznie rozpylić, bez zacieków. Najlepiej przeprowadzić test, aby mieć pewność, że farba rozprowadza się równomiernie.

Farbę rozprowadzamy jednym ruchem w linii prostej i musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości. Nie istnieje jedna odległość, trzeba sprawdzić, co na ten temat napisał producent. Gdy zakończymy malowanie, należy pistolet dokładnie oczyścić z farby, aby nie zostało nic na kolejne malowanie. Jak tego dokonać? Albo za pomocą wody albo za pomocą rozpuszczalnika.

Jak przygotować ściany do malowania elektrycznym pistoletem?

Przygotowanie ścian pod malowanie elektrycznym pistoletem nie różni się od tego, jakie musimy dokonać przy tradycyjnym malowaniu. Ścianę należy oczyścić wodą z detergentem. Następnie jeśli istnieje taka potrzeba usuwamy łuszczące się fragmenty za pomocą szpachli lub skrobakiem. Ubytki i pęknięcia zwilżamy wodą i nakładamy masę szpachlową. Po wyschnięciu szlifujemy, aby uzyskać idealną gładkość. Możemy zabierać się do malowania. Pamiętaj tylko, że jeśli mamy nowe ściany lub miejsca napraw, najpierw musimy je dobrze zgruntować. I po wyschnięciu gruntu można je zacząć malować.

Jaki elektryczny pistolet do malowania ścian
Jaki elektryczny pistolet do malowania ścian – cena, opinie i ranking

Zalety elektrycznego pistoletu do malowania ścian

Kupując elektryczny pistolet do malowania ścian raczej rzadko natkniemy się na negatywne komentarze odnośnie tego gadżetu. Przede wszystkim na tak dobre opinie wpływa to, że znacznie skraca się czas malowania, co jest szczególnie ważne, przy dużej powierzchni. A do tego jest to bardziej precyzyjna metoda. Jesteśmy w stanie uzyskać efekt gładkiej ściany, czemu rady nie dają pędzle.

Polecamy też: Drukarki 3D do domu

Elektryczny pistolet do malowania ścian zapewnia mniejsze zużycie farby. Musimy zrobić maksymalnie 2 warstwy, aby farba idealnie pokryła ścianę. Malując wałkiem czy pędzlem czasem 2 warstwy nie wystarczą. Gadżet z łatwością pokryje też nierówne powierzchnie.

Najlepszy elektryczny pistolet do malowania ścian

Nie ma jednego najlepszego elektrycznego pistoletu do malowania ścian, jednak zawsze możemy go jak najlepiej dobrać pod własne oczekiwania. Im bardziej jesteśmy zaznajomieni z danym urządzeniem, tym lepszy efekt uzyskamy. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi, która została dołączona do sprzętu. Możemy też przeczytać opinie, aby wybrać dla siebie najlepszy model.

Gdzie kupić elektryczny pistolet do malowania ścian?

Dobry elektryczny pistolet do malowania ścian kupimy oczywiście w każdym sklepie stacjonarnym budowlanym lub z akcesoriami do remontów. Czasem znajdziemy jakieś modele w dużych marketach. Warto jest się udać do sklepu, aby na własne oczy zobaczyć produkt i wybrać dla siebie ten najlepszy. Duży wybór mamy też w internecie. Do znanych producentów należą: Topex, Bosch, Einhell, Yato, Parkside, Dedra i inni.

Najlepszy elektryczny pistolet do malowania ścian
Najlepszy elektryczny pistolet do malowania ścian

Cena elektrycznego pistoletu do malowania ścian

Cena za elektryczny pistolet do malowania ścian jest raczej niezróżnicowana. Zwykle wszystkie modele od różnych producentów są w okolicach 150 zł – 200 zł, choć są też takie modele do około 300 zł. Oczywiście wybór należy do nas, musimy dokładnie sprawdzić czego oczekujemy i co nam zostało zaoferowane w danej cenie.

Może System drzwi przesuwnych do szafy

Elektryczny pistolet do malowania ścian – opinie

Co Waszym zdaniem daje elektryczny pistolet do malowania ścian? Czy korzystaliście już z niego i możecie polecić jakiś konkretny model? Czy może dopiero zastanawiacie się nad zakupem? Co Was przekonało lub wręcz odwrotnie, odrzuciło od tego typu gadżetu? Koniecznie dajcie znać! Czekamy na Wasze opinie w komentarzach!

Elektryczny pistolet do malowania ścian / Ranking najlepszych

Wiele osób decyduje się na gadżety w związku z wykonywanym remontem. Jednak nie każdy zna się na tym tak dobrze, dlatego przychodzi z pomocą. Mamy dla Was ranking najlepszych elektrycznych pistoletów do malowania ścian. W zestawieniu znajdziecie tylko polecane produkty wraz z aktualną ceną i pełnym opisem. Polecamy!