Garść sposobów na less waste

Filozofia zero waste (żadnych odpadów) może zniechęcić. Niemal zawsze przecież pozostaje coś, co trzeba wyrzucić. Znacznie bardziej przyjazna, a przez to bardziej skuteczna, jest filozofia less waste, która zakłada takie postępowanie, w wyniku którego będziemy generować jak najmniejszą ilość śmieci.

Nie wierzcie nigdy stwierdzeniu „co ja sam/sama mogę?”. Zobaczcie, w jak prosty sposób można zmniejszyć ilość produkowanych odpadów w swoim otoczeniu. Wystarczy pomyśleć, o ile mniej wytworzyliśmy ich w całym tygodniu, a potem pomnożyć przez miesiące i lata…

Less waste w podróży

Zamiast kupować tradycyjne, papierowe bilety lub też zamiast drukować bilety kupione przez Internet, lepiej pozostać przy formie elektronicznej. Jeśli to możliwe, zamień samochód na tramwaj lub autobus, a jeszcze lepiej rower. Jeśli chcesz parkować bez konieczności drukowania, wykorzystaj dostępne aplikacje.

Rachunki i listy a less waste

Banki, operatorzy telefonii komórkowych czy też operatorzy telewizji oferują przesyłanie faktur czy listów drogą elektroniczną. Wykorzystując tę możliwość, zaoszczędzimy mnóstwo (wyrzucanego przecież potem) papieru.

Less waste i kawa

Co może mieć wspólnego mała czarna z filozofią less waste? Każdy, kto lubi kupić sobie kawę na wynos wie, ile to zmarnowanych kubków. Dlatego też dobrze jest zaopatrzyć się w swój kubek termiczny wielorazowego użytku. Pomyśl, ile zaoszczędzisz rocznie wyrzuconego plastiku!

Sposoby less waste na zimne napoje

Podobnie sprawa ma się ze słomkami. Obecnie można kupić słomki metalowe, które są właściwie niezniszczalne i na pewno posłużą nam wiele lat – zamiast plastikowych. Trzeba tu dodać, że coraz więcej restauracji i kawiarni oferuje również słomki metalowe albo papierowe. Mała rada: w sklepie można kupić gruby, długi makaron, który z powodzeniem może zastąpić słomkę do picia.

Less waste na zakupach

Warto wypracować w sobie nawyk zabierania ze sobą bawełnianej torby na zakupy. Jeśli zdarzy ci się ją zapomnieć, znajdź w sklepie kartonik, w którym będzie można przenieść zakupy do domu czy do samochodu. Najlepszy sposób less waste na zakupach: kupuj, gdy jesteś najedzona/najedzony. W przeciwnym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że kupisz więcej produktów, niż to potrzebne. Wybieraj samotne banany!

Woreczki, pudełka, torebki i less waste

Zamiast za każdym razem brać nowe worki foliowe na warzywa i owoce, zaopatrz się w (piękne!) woreczki uszyte z firanek. Można je kupić w sklepach internetowych lub też uszyć samemu. Jeśli jest taka możliwość, wybieraj produkty w papierowych lub szklanych opakowaniach, nie w folii.

Najlepsze sposoby na less waste
Najlepsze sposoby na less waste

Less waste w kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym chyba najwięcej jest marnotrawstwa. Nasze główne grzechy: kupowanie zbyt dużej ilości chleba, robienie nadmiernych zapasów, niesprawdzanie terminów przydatności do spożycia, wyrzucanie resztek jedzenia.

Rozwiązanie?

  • Z czerstwego chleba zrób grzanki,
  • Z suchej bułki zrób tartą bułkę,
  • Produkty z krótkim terminem ważności trzymaj na specjalnej półce,
  • Pozostałe po obiedzie jedzenie można zamrozić i wykorzystać innym razem (bulion warzywny, rosół, kasze, makarony, sosy).

Less waste i ubrania

Można by tu napisać kilka słów na temat kupowania używanych rzeczy, jednak nie każdy jest przekonany do tego rodzaju zakupów. Jeśli należysz do tego rodzaju osób, możesz w inny sposób przyczynić się do mniejszej produkcji odpadów z ubrań. Oddawaj lub sprzedawaj rzeczy, których już nie chcesz lub nie potrzebujesz. Organizuj spotkania z koleżankami, podczas których wymienicie się ubraniami. Noś ubrania dobrej jakości, które będą ci dłużej służyć.

Less waste i środki do mycia

Nie wyrzucaj fusów z kawy. Można z nich wykonać doskonały peeling do ciała, wystarczy dodać nieco oliwy z oliwek. Do mycia wybieraj mydła w kostkach, które generują mniej odpadów, zwykle tylko papierowy kartonik. Można je też kupować na wagę i zrezygnować z dodatkowego opakowania, przynosząc swoje.

Less waste i drugie śniadanie

Pakowanie codziennie drugiego śniadania w worki foliowe powoduje w efekcie tworzenie ogromnej ilości śmieci. Warto tu sięgnąć po papierowe torebki, pojemniki na kanapki, czy tak popularne ostatnio woskowijki. Jeśli chodzi o picie, najzdrowszym, najbardziej ekologicznym, a jednocześnie produkującym najmniej odpadów sposobem na less waste, jest stosowanie butelek z filtrem. Wlewamy do niej wodę z kranu i już – mamy zdrową, czystą wodę do picia. Jeden filtr starcza na około 100 napełnień.

Jak nie marnować energii z less waste?

Wyłączanie światła w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa, prawdopodobnie mamy już we krwi. Warto jednak również pamiętać o wyłączaniu sprzętów, których nie używamy, a także o wyjmowaniu z gniazdek ładowarek, które w danej chwili nie są podłączone.