Nawilżacz powietrza

Nawilżacz powietrza to urządzenie, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie sezonu grzewczego w mieszkaniu. Jeśli zastanawiacie się, jaki model wybrać i który będzie dla Was najlepszy, nie mogliście lepiej trafić. Jakie nawilżacze powietrza są obecnie dostępne na rynku, czym się różnią i jakie są ich zalety i wady? U nas znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Zaczynamy!

Nawilżanie powietrza

W mieszkaniu, w którym jest problem z wilgotnością powietrza, dobrze jest zainstalować higrometr, czyli wilgotnościomierz. Warto wiedzieć, że optymalna wilgotność dla pomieszczeń, w których przebywamy, to 40 – 60%. Jeśli wilgotność jest mniejsza niż 30%, w opinii lekarzy nasze zdrowie i samopoczucie może być zagrożone i należy przeprowadzić nawilżanie powietrza.

Zastanówmy się więc…

…dlaczego suche powietrze nam nie służy?
Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy na co dzień może prowadzić do:

  • Wysychania śluzówki oczu i nosa,
  • Problemów z zatokami,
  • Przesuszenia skóry i włosów,
  • Osłabienia koncentracji,
  • Osłabienia odporności, a także
  • Problemów zdrowotnych u naszych zwierząt domowych.

Jak więc można zaradzić tym wszystkim problemom?

Wybierając odpowiedni nawilżacz!

A oto lista możliwości.

Nawilżacz powietrza
Nawilżacz powietrza / Jaki wybrać i kupić? Ranking, cena i opinie

Nawilżacz powietrza na kaloryfer

To rozwiązanie tradycyjne. Na kaloryferze zawieszamy stalowy bądź ceramiczny pojemnik z wodą. Ciepło unoszące się z grzejników powoduje powolne parowanie wody, a przez to nawilżanie powietrza w pomieszczeniu. Jakie są zalety takich nawilżaczy? Przede wszystkim niska cena i bezgłośne „działanie”. W porównaniu do nawilżaczy elektrycznych mają jednak niewielką wydajność i ograniczoną powierzchnię działania.

Elektryczny nawilżacz powietrza

Wśród elektrycznych nawilżaczy powietrza wyróżniamy nawilżacze:

  1. Nawilżacze powietrza ewaporacyjne,
  2. Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe i
  3. Nawilżacze powietrza parowe.

Zobaczmy teraz, jak działają i co je wyróżnia spośród innych modeli.

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny jest wyposażony we wkład z filtrem lub bęben. Wlewamy wodę do pojemnika i włączamy urządzenie. Zassane powietrze po nawilżeniu wydmuchiwane jest za pomocą wentylatora na zewnątrz w postaci chłodnej mgiełki. Taki sprzęt zużywa niewiele energii, a ponadto można go używać do aromaterapii. Jego wadą jest jednak dość głośna praca.

Jaki Nawilżacz powietrza
Jaki Nawilżacz powietrza wybrać? Ranking, opinie i cena / Gdzie kupić?

Nawilżacz ultradźwiękowy

W nawilżaczu ultradźwiękowym ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody i tworzą mgiełkę, która może być ciepła lub zimna, w zależności od modelu. W większości urządzeń istnieje możliwość uzyskania i ciepłej, i zimnej mgiełki. Nawilżacze ultradźwiękowe są energooszczędne i ciche… ale tylko dla człowieka. Jeśli mamy w domu zwierzęta domowe, ultradźwięki wytwarzane przez to urządzenie mogą się okazać dla nich nie do zniesienia.

Nawilżacz powietrza parowy

Nawilżacze parowe to urządzenia, w których woda w zbiorniku jest podgrzewana. Powietrze, które zasysane jest do środka, miesza się z cząsteczkami zimnej wody, tworząc mgiełkę wyrzucaną na zewnątrz. Podgrzewanie niszczy bakterie i drobnoustroje, dzięki czemu para jest sterylna. Sprzęt ten można wykorzystywać do aromaterapii (i wówczas musimy kupić specjalne olejki do nawilżacza). Jego minusem może być fakt, iż zużywa dość dużo energii elektrycznej.

Zobacz też jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza.

Urządzenia wielofunkcyjne

Nawilżacze powietrza często stanowią element całego zestawu służącego nie tylko do nawilżania powietrza, ale też oczyszczania czy jonizacji. Mogą być również wyposażone w dodatkowe funkcje.

Zobaczmy, jakie urządzenia można znaleźć na sklepowych lub aptecznych półkach:

  1. Nawilżacz powietrza z jonizatorem,
  2. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem,
  3. Nawilżacz powietrza z jonizatorem i oczyszczaczem,
  4. Nawilżacz powietrza z higrostatem i jonizatorem,
  5. Nawilżacz powietrza USB,
  6. Nawilżacz powietrza HEPA.

Odpowiedzmy teraz na jedno z najważniejszych pytań.

Jaki nawilżacz powietrza dla dzieci?

Kupując nawilżacz powietrza dla dziecka, a zwłaszcza dla niemowlęcia czy noworodka, musimy zadbać o to, by pochodzące z niego powietrze było sterylnie czyste. Dlatego też najbardziej polecane w tym przypadku będą nawilżacze parowe, w których jak mówiliśmy podgrzewanie eliminuje szkodliwe cząsteczki. Można również wybrać nawilżacz ze specjalnym filtrem (o czym jeszcze za chwilę). Dobrym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza wyposażonego w dodatkowe funkcje takie jak jonizacja i oczyszczanie powietrza, czy też inhalacja.

Filtr do nawilżacza powietrza

Filtry w nawilżaczach dają nam pewność, że powietrze, które z nich się wydobywa, jest czyste.

Jakie są rodzaje filtrów?

  • Filtr węglowy – zatrzymuje nieprzyjemne zapachy,
  • Filtr HEPA – zatrzymuje alergeny i kurz,
  • Filtr dyszowy – pozwala na optymalne rozprowadzanie pary,
  • Filtr ceramiczny – zmiękcza i filtruje wodę, a także usuwa kamień.

Na koniec ustalmy jeszcze, jakie nawilżacze powietrza sprawdzą się w poszczególnych warunkach.

Najlepszy Nawilżacz powietrza
Najlepszy Nawilżacz powietrza

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Tradycyjne nawilżacze do zawieszenia na kaloryferze sprawdzą się w pomieszczeniach o niedużej powierzchni. Nawilżacz parowy będzie idealny dla osób, którym zależy na sterylnym powietrzu. Z kolei nawilżacz ewaporacyjny znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba oszczędności energii i… aromaterapii. W końcu, ultradźwiękowy nawilżacz powietrza – choć jest uniwersalny – nie powinien być stosowany w mieszkaniach, w których mieszkają zwierzęta.

Nawilżacz powietrza – cena

Ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryfer kosztuje zaledwie kilkanaście złotych. Cena domowego elektrycznego nawilżacza powietrza mieści się w granicach od 80 do 1000 złotych. Aby porównać ceny w sklepach, warto zajrzeć do naszych rankingów. Znajdziecie w nich produkty, które są najchętniej kupowane przez użytkowników.

Producenci nawilżaczy powietrza

Producenci nawilżaczy powietrza to między innymi HB, Eldom, Stadler Form (popularny Oskar), Venta, Boneco, Philips, Zelmer, Raven, Hoffen, Beaba, Esperanza (popularna „żaba”), Sanico i Beurer.