Nawozy dolistne

Wiele firm oferuje innowacyjne i nowoczesne nawozy dolistne, specjalne do wszystkich typów upraw. Nowoczesna uprawa roślin już nie może się w dzisiejszych czasach obejść bez produktów do nawożenia dolistnego. Wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie, aby uzyskać jak najlepszy efekt zbiorów. Ale czy takie nawozy w rzeczywistości są potrzebne? Czy bez nich rośliny nie urosną zdrowe i piękne?

Jeśli chcecie dowiedzieć się najistotniejszych informacji na temat nawozów dolistnych – zostańcie z nami! Pomożemy Wam w wyborze tych najodpowiedniejszych. Podpowiemy kiedy i jak stosować. Po prostu garść przydatnych porad. Zatem nie ma na co czekać – zapraszamy Was do lektury już teraz!

Czy nawozy dolistne są potrzebne?

Wielu rolników przyznaje, że stosuje nawozy dolistne, ale też zadaje sobie jedno, bardzo ważne pytanie „czy nawozy dolistne są w ogóle potrzebne?”. Przecież rośliny same pobierają sobie potrzebne składniki odżywcze poprzez korzenie z ziemi. Niewielu zwraca uwagę na problem poparzeń roślin, ich kwiatów czy liści. A to związane jest z niewłaściwą aplikacją nawozów. A ziemia też nie zawsze jest dość żyzna, przez co opryski to czasem jedyne wyjście, aby uzupełnić brakujące minerały. Zwłaszcza, gdy występuje okres wegetacji.

Nawozy dolistne
Nawozy dolistne-sprawdź!

Rodzaje nawozów dolistnych

Choć nie każdy może sobie z tego zdawać sprawę, ale mamy różne rodzaje nawozów dolistnych, do rożnych roślin. Mogą mieć one nieco inne zastosowanie. Aby wybrać ten odpowiedni, warto o nich powiedzieć nieco więcej. Oto kilka najbardziej znanych odmian:

  • nawóz wapniowy,
  • nawóz magnezowy,
  • nawóz azotowy.

Nawozy dolistne wapniowe

Wapniowe nawozy dolistne stosuje się głównie w celu poprawy i wzmocnienia odporności roślin. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale wapń jest mało mobilny w roślinie i gdy występuje największe zapotrzebowanie, największa możliwa dawka zostanie dostarczona właśnie poprzez nawozy dolistne. Ale zapewne znajdą się osoby, które zapytają „po co nawozy dolistne skoro wapniuje się glebę”? Ale to nie to samo. Celem wapniowania jest poprawa struktury gleby. Zatem cel jest inny i oba czynności znacznie poprawiają kondycję roślin.

Sprawdź: Nawilżacz powietrza

Nawozy dolistne magnezowe

Magnezowe nawozy dolistne to najkorzystniejsza forma nawozów. Zwykle stosuje się wapniowo-magnezowy do gleby, jednak z powodu jego niekontrolowanego uwalniania do gleby i niezwykle powolnego działania, rolnicy są zmuszeni stosować dodatkowo magnez w formie płynnej. Dzięki temu możemy niezwykle szybko uzupełnić niedobory.

Nawozy dolistne azotowe

Azotowe nawozy dolistne zwykle są stosowane w formie mocznika. Zwykle stosuje się go w formie posypowej jako granulat. Ale też jako spray i jest to niezwykle skuteczna metoda. Musimy jednak zatrzymać się na chwilę i zwrócić uwagę, że jest to nieco inne nawożenie, niż w przypadku gotowych nawozów azotowych ze szczątkowymi ilościami składników mikroelementowych. Zwykle spray to roztwór mocznika w dawce 250 l/ha. Najkorzystniej wychodzi stosowanie mieszanki zbiornikowej, czyli mocznik „z worka” i nawozy dolistne, które zawierają duże stężenia mikroelementów.

Mikroelementy zawarte w nawozach dolistnych

Nawozy dolistne, które posiadają mikroelementy. dostarczają 20-krotnie większej dawki minerałów takim roślinom jak warzywa i owoce, buraki cukrowe, kukurydza, zboże czy rzepak. Jest to znacznie więcej, niż podczas stosowania nawozów glebowych. A to daje duże zalety zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Zawarte mikroelementy nie tylko pełnią funkcję odżywczą, ale przede wszystkim stymulują wzrost roślin. Mobilizują je do wzrostu. A jakie mogą być to elementy odżywcze? Przede wszystkim cynk, miedź, kobalt, magnez czy żelazo.

Czy nawozy dolistne rzeczywiście chronią rośliny?

Stosowanie nawozów dolistnych wiąże się z zabiegiem agrochemicznym. To np. oprysk drobnokroplisty. Konsekwencjami takiego zabiegu mogą być bardzo równomiernie pokryte powierzchnie liści roślin czy też całości roślin cieczą z minerałami. Mikroelementy zastosowane w jonowej formie są w stanie ograniczyć rozwój patogenów, które występują powierzchniowo. Pamiętajmy jednak, że nie są to środki ochrony roślin, zatem nie zastąpią dodatkowej ochrony, która jest potrzebna. Jest to tylko skuteczne nawożenie, które wspiera ochronę roślin.

Rodzaje nawozów dolistnych
Rodzaje nawozów dolistnych

Czy można profilaktycznie stosować nawozy dolistne?

Pytając, czy stosować profilaktycznie nawozy dolistne, to tak, jakbyśmy zapytali czy ludzie powinni stosować profilaktycznie witaminy. Czy jednak czekać z tym, aż zachorujemy? To samo dotyczy roślin. Większość rolników jest zdania, że profilaktyka zawsze jest lepsza. Na zdrowiu roślin nie powinniśmy oszczędzać, w końcu to nasz zysk. Decydując się na jakiekolwiek uprawy musimy sobie zdawać sprawę, że bez odpowiedniego podejścia, ciężko będzie nam uzyskać upragniony efekt. Dzięki odpowiednim nawozom dolistnym jesteśmy na prawdę w stanie osiągnąć świetne efekty upraw.

Zobacz też: Oczyszczacz powietrza

Kiedy stosować nawozy dolistne?

Nawozy dolistne powinniśmy stosować w odpowiednim czasie, aby uzyskać, jak najlepszy efekt. Dostarczanie składników mineralnych powinno odbywać się, gdy rośliny są w najbardziej rozwojowym okresie. Zwykle jest to w okresie wiosennym między marcem, a kwietniem. To wtedy jest okres, gdy cała przyroda budzi się do życia po zimie. Zatem potrzebują wiele minerałów. Odpowiednia temperatura do dostarczania składników pokarmowych to około 15 stopni Celsjusza.

Pamiętajmy też, że nie sama temperatura jest ważna. Dla jak najlepszego uwalniania składników mineralnych do liści potrzebna jest odpowiednia wilgotność. Najwyższa wilgotność panuje w godzinach nocnych między 3 a 4, przed punktem rosy. Aby dobrze przeprowadzić zabieg oprysków wystarczy nam wilgotność 60 – 80%. W bardzo suchych warunkach pozwala się nawet podczas 40%. Z tego względu najlepszą porą dokonania natrysków jest godzina wieczorna, około 21:00. Wtedy są najbardziej optymalne warunki. Opryski powinno się wykonywać na zdrowe i suche rośliny, przy pełnym turgorze liści.

Nawozy dolistne najlepiej przyrządzić tuż przed zabiegiem. Nie przechowujemy go. Musi być wykonany na świeżo tuż przed opryskami. W niektórych przypadkach dodaje się substancje powierzchniowo czynne, aby zwiększyć przyleganie kropel do liści.

Jakie nawozy dolistne wybrać
Jakie nawozy dolistne wybrać – opinie

Nawozy dolistne a H2O

Co wspólnego z nawozami dolistnymi ma woda? Jest ona ważnym składnikiem każdego roztworu. Jej parametry wpływają na efektowność zabiegu. Jednak może się nieco różnić, w zależności od składników czy pH. Dlatego korzystając z wód ze stawu czy studni powinniśmy ją zbadać w sanepidzie. Zbyt wysoki odczyn może oznaczać twardość wody, czyli zbyt wysoka twardość powoduje, że preparat będzie źle wchłaniany. Woda stosowana do oprysków może być przechowywana w zbiornikach. Jej temperatura powinna wynosić nie mniej, niż 12 stopi Celsjusza.

Drukarki 3D do domu? Teraz to możliwe!

Nawozy dolistne – opinie

Jakie są Wasze doświadczenia w stosowaniu nawozów dolistnych? Jesteście zadowoleni z ich stosowania czy raczej jesteście przeciwnikami? Jakie nawozy wybieracie? Co stosujecie? Może jesteście w stanie coś polecić innym czytelnikom? Koniecznie dawajcie znać. Czekamy na Wasze opinie w sekcji komentarzy!