Oczyszczacz powietrza
Nawet jeśli nie widzimy gołym okiem smogu nad naszymi głowami, nie ma się co łudzić. Powietrze, jakim oddychamy, nie jest czyste, a dotyczy to zarówno miast, jak i wsi. Stałe narażanie naszego organizmu na działanie szkodliwych składników zawartych w powietrzu może powodować ciężkie schorzenia. Dlatego też wiele osób chce zadbać o to, by choćby powietrze w naszym domu było czyste. Jak to osiągnąć? Jednym ze skutecznych sposobów jest zakup urządzenia do oczyszczania powietrza i dziś chcemy przedstawić je bliżej.
Jak działa, na co zwrócić uwagę i czy warto kupić oczyszczacz powietrza?
Przekonaj się!
Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, sprawdźmy…
Jak wdychanie zanieczyszczonego powietrza wpływa na ludzki organizm?
Zanieczyszczone powietrze wdychane przez nas codziennie wykazuje negatywny wpływ na nasz organizm na wielu płaszczyznach.
Przede wszystkim uszkadza układ oddechowy, prowadząc do częstych infekcji dróg oddechowych, a nawet astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i raka.
Układ krwionośny również nie pozostaje obojętny na działanie zanieczyszczeń znajdujących się we wdychanym przez nas powietrzu. Przedłużona ekspozycja na takie czynniki może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienia tętniczego i zawału.
Ponadto, zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu mogą również wpłynąć na nasz układ nerwowy, wywołując problemy z koncentracją i pamięcią, a także prowadząc do stanów depresyjnych, czy też podwyższenia poziomu niepokoju.
A teraz szukamy rozwiązania tego problemu.

Domowy oczyszczacz powietrza
Oczyszczacz powietrza w mieszkaniu pozwala na pozbycie się większości szkodliwych substancji, jakie znajdują się we wdychanym przez nas powietrzu. Przede wszystkim, usuwa składniki smogu i lotne związki organiczne. Ponadto, dzięki niemu pozbędziemy się niemal w 100% alergenów, wirusów i bakterii. Dodatkowo, w domu znacznie zmniejszy się ilość kurzu.
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
Wybierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę na zastosowane w nim filtry, a także na jego wydajność i dodatkowe funkcje i wyposażenie. Poniżej przedstawiamy cechy, jakie powinien mieć dobry oczyszczacz do powietrza.
Oczyszczacz powietrza dla alergików
Często pierwszym impulsem do zakupu urządzenia do oczyszczania powietrza jest alergia członka (lub członków) naszej rodziny. W takim przypadku najbardziej odpowiednim rozwiązaniem będzie wybór oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA, jednak producenci idą w tym przypadku o krok dalej. Dla zwiększenia skuteczności filtrów stosuje się specjalne technologie, na przykład Flash Streamer czy Plasmacluster. Zastosowane w nich filtry zatrzymują 99% zanieczyszczeń takich jak wirusy, bakterie, grzyby, a także dym papierosowy czy pyłki roślin.
Oczyszczacz powietrza na smog
Jeśli głównym problemem dotyczącym wdychanego przez nas powietrza jest smog, warto wybrać oczyszczacz z filtrem HEPA i dodatkowo zamontowanym filtrem węglowym. Najwyższa klasa filtra węglowego, H13, zapewnia oczyszczenie powietrza z 99,97% najtrudniej wychwytywanych pyłów.

Urządzenia do oczyszczania powietrza
Często stosowanym rozwiązaniem jest połączenie dwóch (a nawet trzech) urządzeń uzdatniających powietrze w jednym.
W sklepach znajdziemy więc:
- Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, czy też
- Nawilżacz, jonizator i oczyszczacz powietrza.
Dodatkowo, oczyszczacz może zawierać:
- Lampę UV i
- Ozonator powietrza.
Wydajność oczyszczacza powietrza
Wydajność oczyszczacza powietrza oznacza ilość czystego powietrza, jaką jest on w stanie dostarczyć w ciągu godziny. Podaje się ją w jednostkach m³/h. Szukając więc najlepszego urządzenia do naszego mieszkania lub domu, musimy obliczyć jego kubaturę.
Uwaga!
W przypadku większego domu, lepszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch urządzeń o mniejszej wydajności i postawienie ich w różnych pomieszczeniach niż zakup jednego oczyszczacza o dużej wydajności.
Filtr do oczyszczacza powietrza
To najważniejszy element oczyszczaczy powietrza. Właśnie na nim będą się zatrzymywać niepożądane cząsteczki. O filtrach HEPA i filtrach węglowych była już mowa.
Jakie jeszcze filtry stosuje się w oczyszczaczach powietrza?
- Filtry wodne,
- Filtry elektrostatyczne,
- Filtry fotokatalityczne (lampa UV).
Filtry to części, które należy regularnie wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.

Dodatki do oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza, jak niemal wszystkie nowoczesne urządzenia, mogą być wyposażone w dodatki, które znacznie ułatwiają ich używanie, bądź też znacznie zwiększają ich funkcjonalność.
Należą do nich:
- Wskaźnik jakości powietrza (dzięki niemu wiemy, w jakim stopniu jest zanieczyszczone powietrze),
- Tryb nocny (po zmroku lub po zgaszeniu światła urządzenie zmniejsza prędkość i redukuje hałas do minimum),
- Tryb automatyczny (dostosowuje pracę wentylatora do ilości zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu).
Cena oczyszczaczy powietrza
Cena oczyszczaczy powietrza waha się w granicach od 200 do 2000 złotych. W naszych rankingach znajdziesz porównanie cen najchętniej kupowanych oczyszczaczy!
Producenci oczyszczaczy powietrza
Wśród producentów oczyszczaczy powietrza znajdują się między innymi takie marki jak Sharp, Philips, Daikin, Dyson, Electrolux, Webber, Beurer czy Duux.