Styl minimalistyczny we wnętrzach

Choć minimalizm we wnętrzach ma nieco inne zadanie niż ten, który staramy się wcielać w życie w przeciwieństwie do konsumpcjonizmu, jego założenia są w wielu punktach podobne (porównaj). „Minimalistyczne wnętrze” nie oznacza wnętrza pustego, surowego czy „zimnego” w odbiorze. To pomieszczenie, w którym wszystko jest na swoim miejscu, w którym nie ma zbędnych bibelotów, dodatków czy dekoracji, ale także w którym jest przyjemnie, kojąco i elegancko. Salon, kuchnia, sypialnia czy łazienka urządzone w stylu minimalistycznym, mają być funkcjonalne, a jednocześnie harmonijne i uporządkowane. Jak tego dokonać?

Cechy charakterystyczne stylu minimalistycznego we wnętrzach

Styl minimalistyczny we wnętrzach hołduje prostocie i oszczędności w stosowaniu detali. Minimalistyczny klimat zbudujemy, stawiając na przestronność, harmonię i jasne, stonowane barwy. Tutaj każdy element wyposażenia powinien być przemyślany. Jeśli chodzi o meble, to warto wybrać te z gładkimi frontami, najlepiej bezuchwytowe. Wszelkie szczegóły i dekoracje, takie jak gałki, uchwyty czy też frezy odwracałyby niepotrzebnie naszą uwagę. W stylu minimalistycznym we wnętrzach nie ma miejsca na zbędne dodatki, dekoracje i bibeloty. Nie ma też miejsca na wiele kolorów. Naturalne, wysokiej jakości materiały podstawowego wyposażenia powinny stanowić wystarczającą ozdobę, a do tego gwarancję, że zakupione przez nas meble będą nam służyć długie lata.

Skąd pochodzi minimalizm?

Choć dojście do prawdy, skąd wziął się minimalizm i gdzie są jego korzenie, jest trudne, uznaje się, że jego kolebką jest prawdopodobnie Japonia. To przecież Japończycy znani są z oszczędności i minimalistycznego aranżowania wnętrz. Stawiają tylko na to, co jest im rzeczywiście potrzebne. Warto jednak zwrócić uwagę, że podobne założenia w urządzaniu wnętrz mają także Szwedzi. Wystarczy wspomnieć filozofię lagom, opierającą się na zasadzie, by wszystkiego było „w sam raz”, ani za mało, ani za dużo.

Funkcjonalność na pierwszym planie w stylu minimalistycznym we wnętrzach

Pierwszym i podstawowym warunkiem, jaki powinny spełniać wszystkie elementy wyposażenia w stylu minimalistycznym, to funkcjonalność. Zanim więc zaczniemy urządzać swój minimalistyczny salon czy też minimalistyczną kuchnię i sypialnię, warto zrobić listę rzeczy, które będą nam na pewno potrzebne. Kupowanie przedmiotów w sklepach po wpływem impulsu na pewno nie jest dobrym wyjściem (nie tylko podczas urządzania minimalistycznych wnętrz!).

Minimalizm w aranżacji wnętrz
Minimalizm w aranżacji wnętrz

Ekspozycja przedmiotów w minimalistycznych wnętrzach

Jak już wspomnieliśmy, w stylu minimalistycznym każdy mebel, każdy przedmiot sam w sobie stanowi ozdobę. Jest to możliwe dzięki temu, że przedmiotów tych i mebli nie ma dużo w danym pomieszczeniu, a ponadto nie ma też innych, „konkurujących” z nimi elementów, takich jak dekoracje, dodatki i tym podobne.

Styl minimalistyczny we wnętrzach a samopoczucie

We wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym z łatwością można odpocząć. Odpoczywa przede wszystkim nasz wzrok, który – przyzwyczajony do ogromu bodźców w świecie zewnętrznym – tutaj doznaje ukojenia. Proste, czyste linie, brak zbędnych bibelotów, harmonia i stonowana kolorystyka to cechy minimalizmu, dzięki którym relaks mamy gwarantowany. Co więcej, mała ilość mebli i przedmiotów oznacza także mniej sprzątania. Tutaj: http://www.omgevingspsycholoog.nl można się przekonać, jaki wpływ ma na nasze samopoczucie minimalizm w otoczeniu.

Kolory w stylu minimalistycznym we wnętrzach

Na jakie kolory postawić, decydując się na stylizację minimalistyczną wnętrza? Minimalizm kocha wszelkie odcienie szarości i beżu, a także bieli. Tu doskonale sprawdzą się popielate, rozkładane sofy, białe regały i szafy z szarymi frontami. Niewielkie akcenty czarnego, na przykład w postaci nóżek do stołu, lamp czy ramek do grafik są tu jak najbardziej mile widziane.