Woskowijki DIY

Jak łatwo sięgamy w kuchni po folię spożywczą lub folię aluminiową! Tymczasem nie każdy wie, że plastik, w zależności od rodzaju, rozkłada się od 100 do 1000 lat. Czy ta wygoda jest tego warta?

Tym bardziej, że mamy ekologiczną, wygodną i (nawet bardziej!) estetyczną alternatywę. Woskowijki, bo o nich oczywiście mowa, sprawdzą się nie tylko w kuchni. Mają całą masę zastosowań, a do tego łatwo można je „zregenerować”. Dlatego w tym miejscu nie może zabraknąć przepisu na woskowijki DIY.

Jaki materiał wybrać do wykonania woskowijek DIY?

Nie robimy woskowijek DIY po to, by kupować kolejne rzeczy do domu. Na pewno znajdą się w naszych szafach koszulki, prześcieradła, koszule czy pościele, które po wygotowaniu doskonale będą się nadawały na materiał na woskowijki. Trzeba tylko pamiętać, że wybieramy bawełnę. Pięknie wyglądają woskowijki z kolorowych, wzorzystych materiałów.

Składniki potrzebne do wykonania woskowijek DIY

Składniki, jakie będą potrzebne do wykonania woskowijek DIY, kupimy w sklepach z półproduktami kosmetycznymi, a olejek jojoba nawet w aptece czy drogerii (z tym, że tu prawdopodobnie będzie droższy niż w sieci).

Będziemy potrzebować tylko 3 składników:

1. 100 g wosku pszczelego (najlepiej w pastylkach),
2. 10 ml oleju jojoba,
3. 1 łyżeczki żywicy sosnowej.

Wykonanie woskowijek DIY

Jak wiadomo, wosk trudno zmyć z powierzchni, dlatego też warto wybrać sposób, w którym ubrudzimy tylko jedno naczynie, słoik. Do słoika dodajemy więc przygotowany wosk, olej jojoba i żywicę. Wszystko podgrzewamy do momentu, aż składniki się rozpuszczą i ze sobą połączą. Zdejmujemy garnek tuż przed wrzeniem. Powstała mikstura powinna być bardzo gorąca i lejąca.

Uwaga!

Trzeba wyczuć dobry moment, kiedy należy zdjąć miksturę z palnika. Jeśli wosk nie będzie dostatecznie gorący, szybko zacznie zastygać, zanim jeszcze nałożymy go na nasz materiał.

Wosk z olejem i żywicą nakładamy na przygotowane wcześniej kawałki materiału przy użyciu gąbki do mycia naczyń. Szybkimi ruchami, równomiernie, wcieramy go w tkaninę po jednej stronie, a następnie po drugiej. Pozostawiamy do wyschnięcia lub wieszamy na lince.

Woskowijki DIY to najlepsza alternatywa dla folii
Woskowijki DIY to najlepsza alternatywa dla folii

Jakie wielkości woskowijek są optymalne?

Oczywiście, przygotowujemy wielkości woskowijek DIY, jakie będą dla nas wygodne, jednak warto mieć małe rozeznanie, jak najlepiej je przyciąć.

Zobaczmy!

  • W woskowijkę o wymiarach 20 x 20 cm zawiniemy połówkę cytryny, kanapkę, kawałek ogórka lub też wieczko małego słoika.
  • W woskowijkę o wymiarach 25 x 25 cm zawiniemy kanapkę, pół dużego jabłka, warzywo lub kawałek sera, a także przykryjemy średniej wielkości miseczkę.
  • Woskowijką o wymiarach 37 x 37 cm owiniemy pół chleba, dużą miskę z sałatką, czy też dużą kanapkę.
  • W woskowijce 50 x 50 cm zmieści się duży chleb lub bagietka.

Jak dbać o woskowijki DIY?

Woskowijki DIY po każdym użyciu można umyć w letniej lub zimnej wodzie, ewentualnie z użyciem delikatnego, naturalnego mydła. Następnie suszymy woskowijkę, składamy i przechowujemy do następnego użycia. Nie pierzemy i nie myjemy woskowijek w gorącej wodzie, nie owijamy nimi gorących potraw i nie trzymamy ich w pobliżu źródeł ciepła mogących rozpuścić wosk. W razie potrzeby, woskowijki DIY można w prosty sposób „odnowić”, wkładając je pomiędzy dwa arkusze papieru do pieczenia i prasując żelazkiem. Woskowijki DIY wystarczą nam nawet na kilka miesięcy, w zależności od tego, jak często ich używamy.

Zastosowanie woskowijek DIY

Woskowijki, dzięki zawartości wosku i żywicy, wykazują działanie antybakteryjne i przedłużają świeżość produktów. Można w nich przechowywać chleb, warzywa, kanapki, przekąski i sery. Nadają się też do przykrycia miseczek czy kubeczków. Nie zaleca się jedynie używać ich do przykrywania surowego mięsa. Warto tu dodać, że woskowijki DIY można także wykorzystać jako podkładki dla dzieci do malowania lub lepienia z plasteliny oraz jako owijkę do drewnianych sztućców.

Jak stosować woskowijki DIY?

Nakładamy woskowijkę na naczynie lub produkt spożywczy, dociskamy dłońmi i odczekujemy kilka sekund. Woskowijka zlepi się pod wpływem nacisku i ciepła rąk.